Bir aile için en önemli şey çocuktur. Çekirdek aile olmaya bebekle başlanır. Çocuk için de en önemli şey kendi odası olmasıdır.

Bir İnsan Yetişiyor

Çocuğun dünyası şüphesiz ki içinde bulunduğu odasıdır. Odasındaki bütün nesneler onun ilgisini çekecek ve zihinsel olarak gelişmesine yol gösterecek biçimde olmalıdır. Odaya yerleştirilecek her şey çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Örneğin bir çizgi film kahramanı hemen yatağının başucunda duvarda olsun isteyebilir. Bunun için de en uygunu duvar kağıdıdır. Çocuğun ilgisini çekecek, onun hoşuna gidecek her şey duvar kağıdı modeli olabilir. 

Anne baba çocuk odasına dekorasyon yaparsa çocuğun zihinsel gelişimine katkıda bulunabilir. Erkek çocuklarının genlerinde araba sevdası olduğu için en çok araba baskılı duvar kağıdı kullanılıyor. Kimi erkek çocukta kabartmalı hayvan figürlerinden etkilendiği için odasında görmek onlara heyecan verici gelmektedir. Sabah uyandıklarında ilk onları görmek gece yatmadan onlara bakıp yatmak, çocukların kafasındaki hayal dünyasını daha da zengin tutmaktadır. Tavana yapılan kocaman gökyüzü duvar kağıdı gerçek bir gökyüzünü andırmaktadır. 

Kız çocukları için genelde Barbie duvar kağıtları asılıyor. Kızlar daha çok eğlence ve sanat düşkünü olma meyilinde oldukları için odalarında hayranı oldukları ünlü insanların resimlerini duvarında görmek istiyorlar. Burada anne babaya çok iş düşüyor. Çocukların kişiliğine zarar verecek onları farklı bir hayal alemine sürükleyecek bir oluşuma izin vermemek adına odasına yapıştırılacak her bir duvar kağıdının ilk önce uygunluğu üzerinde düşünüp karar verilmelidir. Kelebek, kuş, çiçek modeli duvar kağıdı çocuklarda bahar havası verdiği için oldukça beğeniliyor. Deniz altı yaşamı merak eden çocuklar için akvaryum görünümlü duvar kağıtları o atmosferi yaşatmak için kullanılabilir. Hikayelerden esinlenip yapılan gizemli duvar kağıtları meraklı olan çocuklar için tercih edilebilir. Yapmak veye olmak istediği meslek yönelik duvar kağıdı yaptırılabilir duvar kağıtları deyip geçmemek lazım çünkü o küçücük oda çocuğun gelişmesine görsel ve zihinsel anlamda o kadar büyük katkı sağlıyor. Çocukların hayal gücü gayet geniştir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları